7 dňový turistický balík

1. deň

Kazár a okolie - Karancsalja - Kishartyán - Etes​​

Balík obsahuje:

Zaujímavosti: Kézművesház / Remeselnícky dom – Bányászház / Banícky dom – Vasaló- és öntvénykiállítás / Výstava žehličiek a zliatin – Tájház / Vidiecky dom – Mackó Kuckó / Kútik Macov – Gyufacímke gyűjetemény / Zbierka nálepiek zo zápalkových krabičiek – Palóc Galéria / Palócka galéria – Túra a riolittufához / Túra k ryolitovému tufu: ojedinelé, 20 milión-ročný geologický útvar na kraji osady.
Obec je jednou z tých dedín v župe Nógrád, kde aj dnes zachovávajú a pestujú palócke tradície.

Obed v jedálni Laskaterasz étterem

Nachádza sa na kopci Kápolna-hegy, vysokom 685 m v pohorí Karancs. Podľa tradície tu odpočíval pred Tatármi utekajúci IV. Béla a na pamiatku toho dala jeho dcéra, Margita postaviť na kopci kaplnku.

V najstrmšej časti skalnej steny, ktorá je asi 300 m dlhá a 30-40 m vysoká, sa vytvorila prirodzená dutina, ktorá bola ďalej umelo vybagrovaná. Slúžila ako útočisko pre miestnych obyvateľov počas tatárskych a tureckých vpádov, ako až do konca 19. storočia obývali dutiny aj mnísi, žijúci pustovníckym životom.

Ochutnávka pálenky a večera: Etesi Pálinkafőzde / Pálenica v obci Etes

Ubytovanie: Etesi Pálinkafőzde Palóc Vendégházak / Pálenica v obci Etes, Palócke domy pre hostí.

2. deň

Bárna a Mátranovák​

Balík obsahuje:

V zoologickej záhrade zmiešanej zveri (jelene, daniely, muflóny, srnky, diviaky) je možné nájsť všetkých päť veľkých druhov zveri, ktoré je možné v Maďarsku loviť.

Na brehu jazera nedávno postavili drevené domčeky, hlavne pre turistov s ruksakmi, ktorí si môžu pospať miesto stanov v týchto lesných chatách. 

Obed v Poľovníckom penzióne Bárna / Vadászpanzió (Bárna)

Na východnom konci južného hrebeňa obklopujúceho dolinu Mátranovák je vo Fehérszéku povrch pokrytý ryolitovým tufom, ktorý dodáva krajine osobitý ráz. Pri Mátranováku nájdeme Faluhely Major / majer, reštauráciu s jedinečným duchom, postavenú okolo farmy rodiny Földi a tiež rodinnú farmu. Major ponúka špeciálne navrhnuté izby a špeciality pripravené z miestnych surovín.

Večera a ubytovanie: Faluhely major Mátranovák/ majer Faluhely v obci Mátranovák

3. deň

Ipolytarnóc a Sámsonháza​

Balík obsahuje:

Zaujímavosti: 23 milión rokov staré praveké paleontologické nálezy – 4D kino – Prechádzka korunami stromov – Detské ihrisko, Dobrodružný minipark – Miocénový les – stromy v Bükkábrány

Chránená prírodná oblasť pravekých nálezov v Ipolytarnóci, nositeľ Európskeho diplomu, je očakávateľom titulu Svetového dedičstva, je bránou Novohrad-Nógrád Geoparku

Obed v reštaurácii Lombkorona Kávézó és Étterem

Geologický úsek, 299 m vysoký Hradný vrch a s ním spojený južný vrchol 269 m, v ktorom sa kameňolom nachádza, boli v geologickej literatúre veľmi často citovanými výskumami.

Hrad dal postaviť prvý majiteľ osady, Sámson. Hrad pozostávajúci z dvoch častí, predhradia a citadely, bol spomenutý v listine z roku 1409 a do roku 1479 už bol v ruinách.

Ubytovanie: Sámsonháza – Pálik Vendégház / Dom pre hostí

4. deň

Mátraverebély-Szentkút Nemzeti Kegyhely/ Národná Svätyňa​​

Zaujímavosti: Nagyboldogasszony Bazilika / bazilika – Remetelakások / obydlia pustovníkov – Szabadtéri misézőhely / miesto bohoslužby pod holým nebom s mozaikmi Marianskými – Szent Kút / Svätá studňa – Séta a Szent László-hasadékhoz és a Pénzes forrásokhoz / Prechádzka k roklyne Szent László-hasadék a k prameňom Pénzes források.

Bazilika / bazilika – Remetelakások / obydlia pustovníkov – Szabadtéri misézőhely / miesto bohoslužby pod holým nebom s mozaikmi Marianskými – Szent Kút / Svätá studňa – Séta a Szent László-hasadékhoz és a Pénzes forrásokhoz / Prechádzka k roklyne Szent László-hasadék a k prameňom Pénzes források.

Informácia o zázrakoch a legendách spojených so svätyňou sa rýchlo šírila aj v stredovekých podmienkach, preto vzhľadom na zvyšujúci sa počet pútnikov bol v obci Mátraverebély postavený kostol už v dobe Árpádovcov. Veriaci pútnické miesto v priebehu storočí navštevovali v čoraz väčšom počte a dnes do Szentkútu prichádza ročne asi 200 000 pútnikov.

Obed v jedálni Szent Jakab étterem (Szentkút)

Po obede odchod na Slovensko.

Zaži to NAJ z Podpoľania

V rámci tohto balíka máte možnosť navštíviť a vidieť z Podpoľania tie najzaujímavejšie miesta a najkrajšie kultúrne pamiatky, ktoré sú pre región typické. V rámci troch dní si môžete vybrať a spoznávať prírodné NAJ, kultúrne NAJ a podpolianske NAJ a to folklór a tradície.

V prípade, že ste navštívili územie Podpoľania prvý krát môžete si zakúpiť cestovných sprievodcov, v ktorých nájdete vyznačené turistické chodníky, cykloctrasy a dôležité body, aby ste sa v území dokázali lepšie orientovať. Materiály pre turistov je možné zakúpiť v Turisticko informačnom centre v meste Hriňová alebo v Rezorte Masarykov dvor na recepcii, prípadne Vám informácie poskytnú aj webové stránky Oblastná organizácia cestovného ruchu Novohrad a Podpoľanie alebo Krajská organizácia cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus – Za horami za dolami.

5. deň

Prírodné NAJ z Podpoľania​​​

Prírodné zaujímavosti Podpoľania môžete navštíviť pešou turistikou, cykloturistikou alebo ich kombináciou. Čo neobísť pri prechádzke Podpoľaním? Určite najkrajšími zaujímavosťami je Vodopád Bystrého potoka, prírodná pamiatka Kalamárka, prírodná pamiatka Melichova skala, Budínska skala, Jánošíkova skrýša, Javorinka a lesnícka osada Kyslinky.

6. deň

Kultúrne NAJ z Podpoľania​

Medzi najkrajšie kultúrne zaujímavosti na Podpoľaní patria detvianske vyrezávané drevené kríže, detviansky amfiteáter, Hriňovská drevenica prof. Štefana Nosáľa, Galéria Jána Kulicha, Zámok Vígľaš, Podpolianske múzeum. Ku kultúrnym pamiatkam regiónu patrí aj ľudová architektúra, ktorú môžete obdivovať na starých zrubových a kamenných kolibách nachádzajúcich sa na horských pasienkoch pri hlavnej ceste na Poľanu na Javorinke. V súčasnosti sa koliby rekonštruujú a vznikajú z nich turistické útulne voľne prístupné turistom. A v neposlednom rade sú to kaplnky ako významné kultúrne pamiatky sakrálnych stavieb v regióne. Kaplniek je na Podpoľaní niekoľko, keďže laznícke osídlenie malo za následok, že ľudia z osád mali do kostolov ďaleko, začali si budovať kaplnky ako pietne miesta priamo vo svojich osadách bližšie k svojim obydliam.

7. deň

Naše NAJ – folklór a tradície​

Pre región je najtypickejším prvkom folklór. Ten môžete zažiť a vidieť snáď na každom kroku. Stačí ak sa vyberiete navštíviť niektoré držiteľky značky Regionálny produkt Podpoľanie do ich dielní. V meste Detva môžete navštíviť dve dielne tradičného ľudového umenia a tradičnej ľudovej kultúry: PARTA – Slovenské ľudové umenie a predajňu Detvianske ľudové umenie, v ktorej sa nachádza aj trieda na vyučovanie kurzu vyšívania krivou ihlou.

Folklór taktiež cítiť všade aj v obci Očovákde sa okrem iného nachádza Remeselný dvor. Je to budova, v ktorej sa konajú rôzne kultúrne podujatia spojené s folklórom, vyučujú tradičné remeslá a máte možnosť si prezrieť aj tradičné kroje a tradičné náradia, ktoré sa na remeslá používali. V prípade, že by ste sa rozhodli zažiť aj typické podujatie na Podpoľaní tak počas roka sa ich koná niekoľko – v zimnom období je to Furmanská súťaž ťažných koní v Hriňovej, v júli sa koná najväčšie folklórne podujatie Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve, o mesiac neskôr tradičné podujatie Gazdovanie na Hriňovských lazoch a Muziky pod Poľanou v Hriňovej, Furmanská súťaž ťažných koní v Detve, ďalej sú to prehliadky heligonkárov a fujarášov v Korytárkach a iné menšie kultúrne akcie a podujatia s kultúrnou tematikou.