3 dňový balík Podpoľanie

,,Zaži to NAJ z Podpoľania“

V rámci tohto balíka máte možnosť navštíviť a vidieť z Podpoľania tie najzaujímavejšie miesta a najkrajšie kultúrne pamiatky, ktoré sú pre región typické. V rámci troch dní si môžete vybrať a spoznávať prírodné NAJ, kultúrne NAJpodpolianske NAJ a to folklór a tradície.

V prípade, že ste navštívili územie Podpoľania prvý krát môžete si zakúpiť cestovných sprievodcov, v ktorých nájdete vyznačené turistické chodníky, cyklotrasy a dôležité body, aby ste sa v území dokázali lepšie orientovať. Materiály pre turistov je možné zakúpiť v Turisticko informačnom centre v meste Hriňová alebo v Rezorte Masarykov dvor na recepcii, prípadne Vám informácie poskytnú aj webové stránky Oblastná organizácia cestovného ruchu Novohrad a Podpoľanie alebo Krajská organizácia cestovného ruchu Banskobystrický kraj Turizmus – Za horami za dolami.

1. deň

Prírodné NAJ z Podpoľania​

Prírodné zaujímavosti Podpoľania môžete navštíviť pešou turistikou, cykloturistikou alebo ich kombináciou. Čo neobísť pri prechádzke Podpoľaním?
Určite najkrajšími zaujímavosťami je Vodopád Bystrého potoka, prírodná pamiatka Kalamárka, prírodná pamiatka Melichova skala, Budínska skala, Jánošíkova skrýša, Javorinka a lesnícka osada Kyslinky.

2. deň

Kultúrne NAJ z Podpoľania​

Medzi najkrajšie kultúrne zaujímavosti na Podpoľaní patria detvianske vyrezávané drevené kríže, detviansky amfiteáter, Hriňovská drevenica prof. Štefana Nosáľa, Galéria Jána Kulicha, Zámok Vígľaš, Podpolianske múzeum. Ku kultúrnym pamiatkam regiónu patrí aj ľudová architektúra, ktorú môžete obdivovať na starých  zrubových a kamenných kolibách nachádzajúcich sa na horských pasienkoch pri hlavnej ceste na Poľanu na Javorinke. V súčasnosti sa koliby rekonštruujú a vznikajú z nich turistické útulne voľne prístupné turistom.

A v neposlednom rade sú to kaplnky ako významné kultúrne pamiatky sakrálnych stavieb v regióne. Kaplniek je na Podpoľaní niekoľko, keďže laznícke osídlenie malo za následok, že ľudia z osád mali do kostolov ďaleko, začali si budovať kaplnky ako pietne miesta priamo vo svojich osadách bližšie k svojim obydliam.

3. deň

Naše NAJ – folklór a tradície​​

Pre región je najtypickejším prvkom folklór. Ten môžete zažiť a vidieť snáď na každom kroku. Stačí ak sa vyberiete navštíviť niektoré držiteľky značky Regionálny produkt Podpoľanie do ich dielní. V meste Detva môžete navštíviť dve dielne tradičného ľudového umenia a tradičnej ľudovej kultúry: PARTA – Slovenské ľudové umenie a predajňu Detvianske ľudové umenie, v ktorej sa nachádza aj trieda na vyučovanie kurzu vyšívania krivou ihlou.

Folklór taktiež cítiť všade aj v obci Očová, kde sa okrem iného nachádza Remeselný dvor. Je to budova, v ktorej sa konajú rôzne kultúrne podujatia spojené s folklórom, vyučujú tradičné remeslá a máte možnosť si prezrieť aj tradičné kroje a tradičné náradia, ktoré sa na remeslá používali. V prípade, že by ste sa rozhodli zažiť aj typické podujatie na Podpoľaní tak počas roka sa ich koná niekoľko – v zimnom období je to Furmanská súťaž ťažných koní v Hriňovej, v júli sa koná najväčšie folklórne podujatie Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve, o mesiac neskôr tradičné podujatie Gazdovanie na Hriňovských lazoch a Muziky pod Poľanou v Hriňovej, Furmanská súťaž ťažných koní v Detve, ďalej sú to prehliadky heligonkárov a fujarášov v Korytárkach a iné menšie kultúrne akcie a podujatia s kultúrnou tematikou.